Adaptacja projektu domu

Adaptacja projektu domu

Gotowy projekt to rozwiązanie wręcz idealne. Szeroki wybór sprawia, że bez większych trudności można wybrać propozycję optymalną pod względem oczekiwań i możliwości. Pracownie architektoniczne dysponują wieloma projektami, spośród których można wybierać niewielkie domy, piętrowe budynki czy chociażby domy energooszczędne. Następnym krokiem jest adaptacja projektu.

Dopasowanie do działki
Projekt gotowy wymaga dopasowania do danej działki. Zadanie to powierza się architektowi adaptującemu. Do jego zadań należy naniesienie zmian w gotowym projekcie, przygotowanie projektu zagospodarowania terenu wraz zestawieniem dokumentów, które wymagane są przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę. Architekt adaptujący musi także dostosować projekt budynku do obowiązujących warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego. Może także dokonać w projekcie zmian, dzięki którym będzie ona bardziej funkcjonalny i lepiej dostosowany do potrzeb inwestora. Możliwa jest modyfikacja projektu poprzez chociażby adaptację poddasza czy pomieszczeń, zmianę ich przeznaczenia albo wymianę dachu czy dostosowanie projektu do wymiarów działki.

Jak długo trwa adaptacja projektu?
Nie ma sztywno określonych ram czasowych pozwalających określić czas trwania adaptacji projektu. Wiele zależy od działki, wymagań inwestora czy samego projektu. Cały proces może też wydłużyć się ze względu na konieczność zgromadzenia odpowiednich opinii czy uzgodnień albo weryfikacji, czy dane rozwiązania są zgodne z przepisami budowlanymi. Nawet w przypadku komplikacji adaptacja projektu przebiega jednak sprawnie. Cały proces trwa średnio od 3 do 6 tygodni.

Jak wybrać dobry projekt?
Warto pamiętać, że niektórych zmian w projekcie nie da się wprowadzić. Warto więc przed zakupem skonsultować swoje plany z architektem adaptacyjnym. Sprawdzi on, czy możliwe jest zmodyfikowanie pomieszczeń, a przede wszystkim dopasowanie projektu tak, by wpasowywał się w wymogi planu miejscowego. Dzięki temu będzie można oszczędzić sobie nerwów i mieć pewność, że realizacja budowy domu przebiegnie zgodnie z planem i bez większych trudności.