Pracownia architektoniczna a adaptacja projektów

Pracownia architektoniczna a adaptacja projektów

Przy budowie domu inwestorzy coraz częściej rezygnują z indywidualnego projektu na rzecz zakupu gotowego. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze i bardziej opłacalne. W pracowni architektonicznej znajduje się bowiem szeroki wybór gotowych projektów, z których z łatwością można wybrać opcję dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Taki gotowy projekt wymaga jednak adaptacji.

Na czym polega adaptacja projektu?
Aby na podstawie gotowego projektu można było zabrać się za budowę domu, konieczne jest uprzednie przeprowadzenie adaptacji projektu. Taka czynność może być wykonywana jedynie przez osobę do tego uprawnioną, a więc przez certyfikowanego architekta. Proces adaptacji składa się z kilku części. Przede wszystkim konieczne jest przystosowanie projektu do konkretnych uwarunkowań działki, a także wpasowanie się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz dostosowanie projektu do stref obciążeń konstrukcyjnych. Adaptacja gotowego projektu niekiedy może obejmować także zmianę usytuowania okien, ich liczby czy dokonanie małych poprawek na przykład co do szerokości budynku.

Zmiany w projekcie
Przy wyborze projektu gotowego koniecznie trzeba się upewnić, jakie zmiany mogą być w nim dokonane. Niekiedy bowiem okazuje się, że niektóre poprawki czy przekształcenia projektu są niemożliwe do zrealizowania. Przeszkodą mogą okazać się przepisy, jak i warunki działki, na której dom ma stanąć. Ważne jest nie tylko usytuowanie budynku, ale także odległość od granicy działki czy spełnienie wszystkich wytycznych dotyczących instalacji elektrycznej czy gazowej. W przypadku bardzo oryginalnych projektów z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi niezbędne może się okazać ponadto dołączenie specjalistycznej opinii podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę, a nie tylko technicznego opisu instalacji wykonanego przez projektanta. Szeroki wybór gotowych projektów sprawia jednak, że bez problemu można znaleźć taką propozycję, która sprosta wymaganiom inwestora, a jednocześnie będzie pozwalała na dokonanie wszystkich niezbędnych zmian.